“Poradňa Pre RODIČOV”

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie lymfatického systému, ktoré najčastejšie postihuje deti a mladých ľudí. Spôsobuje ju Ebstein-Barrovej vírus (EBV), menej často cytomegalovírus (CMV). Udáva sa, že až 90-95% dospelých je nositeľmi EB vírusu. Inkubačná doba je od 30 dní do 2 mesiacov. Najčastejšie sa prenáša slinami, preto sa jej hovorí aj choroba z bozkávania alebo choroba zamilovaných, môže sa preniesť aj kvapôčkovou infekciou alebo krvou, zriedka sexuálnym stykom. Vírus sa najskôr pomnoží v nosohltane, potom infikuje biele krvinky, konkrétne jeden ich typ, ktorý sa nazýva B-lymfocyty a tým sa infekcia rozšíri do celého organizmu. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Je to vrodená vývinová chyba krku, prejavuje sa ako zdurenie uložené v strednej čiare alebo mierne na bok od strednej čiary krku vo výške medzi štítnou žľazou a jazylkou. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na určité látky, ktoré pôsobia na organizmus zvonka, preto ju nazývame aj precitlivelosť. Táto reakcia sa získava opakovaným kontaktom s látkami, ktoré nazývame alergény. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Nos je tvorený pravou a ľavou časťou nosovej dutiny. Vnútornú (mediálnu) stenu nosovej dutiny tvorí nosová priehradka, jej bočná (laterálna) stena je členitá a tvoria ju nosové mušle. Bočná stena nosových dutín je pokrytá sliznicou bohato zásobenou krvnými cievami. Takáto anatómia nosa zabezpečuje to, aby sa vdychovaný vzduch v nose zvlhčil a ohrial. Keď má dieťa nádchu, zápal spôsobí, že cievy v nose sa rozšíria a sliznica opuchne. Toto sa deje prevažne na bočnej stene nosovej dutiny. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Tracheotómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vytvorí dočasný alebo trvalý otvor na priedušnici nazývaný tracheostómia. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii.  Na priedušnici sa robí vertikálny rez, ktorý prebieha zvyčajne od druhej po štvrtú tracheálnu chrupavku. Do vytvoreného otvoru sa vloží tracheostomická kanyla, ktorú dieťa využíva na dýchanie namiesto nosa, úst a hrtana. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Pri narodení dieťaťa sú prítomné čuchové a čeľustné dutiny. Čelové a  a klinové  dutiny sa vyvíjajú až po narodení.Ich funkciou je odľahčenie  tvárovového  skeletu, podieľajú sa na tvorbe hlasu, produkujú hlien. Dôležité pre správnu funkciu prínosových dutín je, že v nich prebiehajú dva procesy, ventilácia a drenáž. Porucha týchto dvoch dejov vedie následne k zmenám, ktoré nakoniec výusťujú v zápalové ochorenie.

Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Pri bolestiach uška u dieťaťa vždy treba odlíšiť, či ide o zápal stredného ucha alebo o zápal vonkajšieho zvukovodu, keďže liečba je úplne iná. Zápal zvukovodu je vlastne kožný zápal, ktorý sa v ušk rozvinie pomerne ľahko, keďže zvukovod je úzky a dlho sa v ňom drží vlhkosť. Ak je navyše koža poranená alebo podráždená a tekutina, ktorá sa dostane do uška nie je čistá, ale obsahuje nejaké baktérie alebo plesne, ľahko dôjde k tomu, že sa koža zapáli. Typický býva vznik po kúpaní v jazere, v bazénoch, kde je vo vode navyše chlór, ale môže vzniknúť aj z vody vo vani, u malých bábätiek aj vtedy, keď im mliečko pri papaní alebo po odgrgnutí zatečie do uška. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Najčastejším dôvodom prečo rodič vyhľadá lekársku pomoc pre svoje dieťa je infekcia horných dýchacích orgánov. V 80 až 90 % sú tieto infekcie spôsobené vírusmi. Na porovnanie, kým dospelý človek ochorie približne 2 krát do roka, deti majú akútny zápal HDC 4-6 krát za rok.  Je to zapríčinené viacerými faktormi. Pobyt v detskom kolektíve (škôlka, jasle) je pre imunitný systém, ale aj psychiku dieťaťa, ktoré sa ešte nevie brániť rôznym nástrahám kolektívu veľká záťaž, priam šok. Taktiež vplyv prostredia ako pasívne fajčenie, nedostatok vitamínov v potrave ako aj málo pohybu negatívne vplýva na obranyschopnosť jeho organizmu. Najčastejším zdrojom nákazy je choré dieťa v kolektíve, ktoré kvapôčkovou infekciou nakazí celý kolektív. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Audiometria evokovaných potenciálov je objektívna metóda, ktorá nevyžaduje spoluprácu vyšetrovaného, preto je vhodnou metódou vyšetrenia sluchu u detí. Evokovaný potenciál je krátka elektroencefalografická odpoveď na zvukový podnet. Po dopade zvukovej vlny na blanku bubienka sa podráždenie šíri cez stredné ucho, slimák, sluchový nerv, mozgový kmeň do mozgovej kôry. Vhodným snímacím zariadením je možné elektrické potenciály zaznamenať k ktoromkoľvek úseku od vnútorného ucha až k mozgovej kôre. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Princíp audiometrického vyšetrenia spočíva v stanovení sluchového prahu pre jednotlivé tóny.

Vyšetrenie sa vykonáva v tzv. tichej komore pomocou audiometra. Tento produkuje čisté tóny a šum. Sluchový prah sa bežne vyšetruje na frekvenciách 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 a 8000 Hz. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované