“KRK”

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie lymfatického systému, ktoré najčastejšie postihuje deti a mladých ľudí. Spôsobuje ju Ebstein-Barrovej vírus (EBV), menej často cytomegalovírus (CMV). Udáva sa, že až 90-95% dospelých je nositeľmi EB vírusu. Inkubačná doba je od 30 dní do 2 mesiacov. Najčastejšie sa prenáša slinami, preto sa jej hovorí aj choroba z bozkávania alebo choroba zamilovaných, môže sa preniesť aj kvapôčkovou infekciou alebo krvou, zriedka sexuálnym stykom. Vírus sa najskôr pomnoží v nosohltane, potom infikuje biele krvinky, konkrétne jeden ich typ, ktorý sa nazýva B-lymfocyty a tým sa infekcia rozšíri do celého organizmu. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Je to vrodená vývinová chyba krku, prejavuje sa ako zdurenie uložené v strednej čiare alebo mierne na bok od strednej čiary krku vo výške medzi štítnou žľazou a jazylkou. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Tracheotómia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vytvorí dočasný alebo trvalý otvor na priedušnici nazývaný tracheostómia. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii.  Na priedušnici sa robí vertikálny rez, ktorý prebieha zvyčajne od druhej po štvrtú tracheálnu chrupavku. Do vytvoreného otvoru sa vloží tracheostomická kanyla, ktorú dieťa využíva na dýchanie namiesto nosa, úst a hrtana. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Krčné mandle predstavujú párový orgán oválneho tvaru nachádzajúci sa po bokoch ústnej časti hltana. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Je vrodená  prechodná forma stridoru, ktorá sa zjaví u dieťaťa väčšinou už po narodení, avšak môže sa prvý krát objaviť aj u 2-3 týždňového dieťaťa. Prejavuje sa najčastejšie chrapotom, chrčivým, hlasnejším dýchaním až pískaním najmä počas nádychu, čo veľakrát vyvolá u rodičov obavu o svoje dieťa a privedie ich k lekárovi.  Kongenitálny (vrodený) stridor sa častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Jazyková uzdička je slizničná riasa, ktorá spája spodnú stranu jazyka so spodinou ústnej dutiny. Udáva sa, že u cca 5% novorodencov je skrátená, častejšie u chlapcov, do jedného roka sa mierne natiahne. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Papilómy sú benígne nádory podmiené HPV vírusom. Najčastejšie sa papilómy u detí vyskytujú Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Kašeľ sám o sebe nie je chorobou, ale v klinickej praxi je príznakom rôznych ochorení nielen dýchacích orgánov. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Chrápanie je zvuk, ktorý vzniká v hltane počas spánku a je prvým príznakom prekážky v horných dýchacích cestách.  Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované