“NOS”

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na určité látky, ktoré pôsobia na organizmus zvonka, preto ju nazývame aj precitlivelosť. Táto reakcia sa získava opakovaným kontaktom s látkami, ktoré nazývame alergény. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Pri narodení dieťaťa sú prítomné čuchové a čeľustné dutiny. Čelové a  a klinové  dutiny sa vyvíjajú až po narodení.Ich funkciou je odľahčenie  tvárovového  skeletu, podieľajú sa na tvorbe hlasu, produkujú hlien. Dôležité pre správnu funkciu prínosových dutín je, že v nich prebiehajú dva procesy, ventilácia a drenáž. Porucha týchto dvoch dejov vedie následne k zmenám, ktoré nakoniec výusťujú v zápalové ochorenie.

Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Príčinou soplíkov býva najčastejšie nádcha, alergia alebo zväčšená nosná mandľa. Nádcha, odborne  rinitída, je najčastejšie vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje opuchom nosovej sliznice, sťaženým dýchaním a výtokom z nosa, ktorý býva na začiatku ochorenia vodnatý a číry a neskôr sa stáva hustejším. Ak na sliznicu oslabenú vírusom nasadne bakteriálna infekcia, soplíky sa zmenia na  husté žltozelené. Ak sa infekcia horných dýchacích ciest nelieči a infikované hlieny zostávajú v nose a v nosohltane, veľmi ľahko sa môže stať, že infekcia z nosohltana prenikne cez sluchové trubice do uší a u dieťaťa môže vzniknúť zápal stredného ucha. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Krvácanie z nosa je u detí pomerne časté. Najčastejšie sa objavuje pri infekciách horných dýchacích ciest, alergiách a úrazoch nosa ale môže mať aj iné vážne príčiny. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované

Zväčšenie nosohltanovej mandle (adenoidné vegetácie) je jedným z najčastejších problémov detského veku. Prečítajte si zvyšok príspevku »

Comments Komentáre sú deaktivované