Príčinou soplíkov býva najčastejšie nádcha, alergia alebo zväčšená nosná mandľa. Nádcha, odborne  rinitída, je najčastejšie vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje opuchom nosovej sliznice, sťaženým dýchaním a výtokom z nosa, ktorý býva na začiatku ochorenia vodnatý a číry a neskôr sa stáva hustejším. Ak na sliznicu oslabenú vírusom nasadne bakteriálna infekcia, soplíky sa zmenia na  husté žltozelené. Ak sa infekcia horných dýchacích ciest nelieči a infikované hlieny zostávajú v nose a v nosohltane, veľmi ľahko sa môže stať, že infekcia z nosohltana prenikne cez sluchové trubice do uší a u dieťaťa môže vzniknúť zápal stredného ucha.

Platí zásada, že ak má dieťa soplíky, treba sa ich zbaviť a to buď odsávaním alebo smrkaním a ak dieťa nevie dýchať, treba mu nakvapkať kvapky do nosa. Ak sú soplíky žlté alebo zelené, do liečby môžeme pridať Pamycon, čo je lokálne antibiotikum. Keďže je to liek, ktorý bojuje proti baktériám, nemá význam ho do nosa dávať pri bežnej vírusovej nádche, teda ak sú soplíky číre alebo biele. Zvyčajne pomôže, ak dieťa krátkodobo užíva aj nejaké antihistaminikum (napr. Fenistil alebo Aerius), čo je liek proti alergii, ale pôsobí proti opuchu a urýchľuje odhlienenie. Túto liečbu nazývame symptomatická, lebo chorobu nelieči, ale pomáha uľaviť od príznakov a obvykle stačí na to, aby sa infekcia nezhoršila a aby sa zabránilo komplikáciám, ako napríklad zápalu uška. Ak má dieťa teploty a hnisavý výtok z nosa, alebo z výteru z nosa sa vykultivuje nejaká baktéria, ktorá robí ťažkosti, je namieste aj celkové preliečenie antibiotikami.

Ako správne smrkať nos

Ako to robiť správne:

Pri zatvorených ústach zapcháme jednu nosnú dierku, druhou silno vyfúkneme, to isté urobíme na opačnej strane, smrkáme dôkladne a pomaly.

Ako to nerobiť:

Nesmrkáme s otvorenými ústami

Nesmrkáme obe dierky naraz

Nesmrkáme opakovane rýchlo za sebou