Bolesť je obyčajne prvým príznakom zápalu uška a väčšinou sa objavuje už v prvom štádiu zápalu, keď je zapálený len bubienok, ale môže sa objaviť až pri rozvinutom zápale stredného uška. Treba si uvedomiť, že s uškom je to tak, že niekedy aj slabý zápal veľmi bolí a niekedy silný ťažký zápal prebieha úplne bez bolesti. Preto, keď sa dieťa začne sťažovať na bolesti uška, rodičia sa obyčajne zľaknú, hlavne ak dieťa v minulosti už prekonalo nejaký zápal uška s ťažším priebehom.

Vždy si treba u dieťaťa všímať sprievodné príznaky. Zvyčajne je priebeh ochorenia podobný, bolesti uška sa objavia u dieťaťa, ktoré má už niekoľko dní soplíky, prípadne kašeľ alebo aspoň zapchatý nos. Ak nemá teplotu alebo je teplota len mierne zvýšená, najčastejšie sa jedná o vírusovú infekciu horných dýchacích ciest a bolesti uška môžu byť buď z podtlaku, ktorý sa v ušku vytvorí pri opuchu sluchových trubíc alebo častejšie to býva pri vírusovom zápale bubienka, prípadne pri vírusovom (katarálnom, nehnisavom) zápale stredného uška. Takáto viróza môže prebiehať aj s vysokými teplotami, ale zvyčajne do 3-4 dní nastáva zlepšenie stavu s poklesom teplôt a postupne ustúpia aj ostatné ťažkosti.

Ak má dieťa zelené soplíky, kašle, má horúčky a pridružia sa bolesti uška, je vždy treba myslieť aj na možnosť, že baktérie z nosohltana prenikli do uška a spôsobili zápal stredného ucha. Aj takýto zápal začína podobne ako vírusový nehnisavý zápal, ale namiesto postupného zlepšovania stavu u dieťaťa často pretrváva horúčka, bolesti neustupujú alebo sa zhoršujú a môže sa pridružiť aj hnisavý výtok z uška, keď je zápal taký silný, že tlak hnisu spôsobí prederavenie bubienka.

Keďže bolesť je len príznak a intenzita bolesti uška spravidla nesúvisí s intenzitou zápalu, každé dieťa s bolesťami uška by malo byť vyšetrené ORL lekárom.

Prvá pomoc pri bolestiach uška

  • Vždy dáme dieťaťu najprv liek proti bolesti – najlepšie Nurofen alebo Brufen, čo je analgetikum a súčasne má aj protizápalový účinok a účinok proti teplote. Môže pomôcť aj Panadol alebo Paralen, ktorý účinkuje podobne, ale nemá taký protizápalový účinok.
  • Burrow alkohol – je to octanový alkoholový roztok s chladivým aj miernym protizápalovým účinkom. Kvapká sa do uška dva, maximálne tri krát denne. Kvapkáme ho do uška, len ak bolí, nekvapkáme ho príliš často, lebo po odparení roztoku zostávajú v ušku biele kryštáliky, ktoré dráždia kožu zvukovodu. Kvapky vždy kvapkáme priamo do uška, dieťa má naklonenú hlavičku alebo leží tak, aby kvapky zatiekli až dozadu na bubienok a chvíľu počkáme. Nikdy ich nekvapkáme na vatu alebo gázu, lebo tak sa nedostanú až na bubienok a zbytočne dráždia kožu zvukovodu.
  • Pri každom zápale uška je vždy nevyhnutné liečiť aj zápal dýchacích ciest, to znamená vždy kvapkáme dieťaťu kvapky do  nosa (aj keď nemá soplíky, ale má len zapchatý noštek) a odsávame alebo smrkáme nos.
  • Dávame perorálne /cez ústa/ antihistaminiká najčastejšie vo forme kvapiek alebo sirupu (Fenistil, Aerius), prípadne perorálne dekongestívum s antihistamínovou zložkou (Clarinase, Disophrol).