Ucho ako orgán je tvorené vonkajším, vnútorným a stredným uchom. Vonkajšie ucho tvorí ušnica a zvukovod. Úloha zvukovodu je jednak prenášať zvukové vlny cez bubienok do stredného ucha, ale zároveň má funkciu ochrannú. Tá je daná tým, že koža zvukovodu je veľmi citlivá na dotykové podnety, vo zvukovode sú jemné chĺpky, ktoré zachytávajú väčšie nečistoty a vo veľkej miere k ochrane kože zvukovodu prispieva ušný maz.

Čo je to ušný maz

Ušný maz je voskovitá vo vode nerozpustná substancia rôznej farby a konzistencie, od žltej po tmavohnedú, od kašovitej po tuhú, čo je pravdepodobne dané geneticky. Je to prirodzený produkt vonkajšieho zvukovodu, skladá sa zo sekrétu mazových žliazok, z odlúpenej kože, chĺpkov a prachu. Tvorí sa vo vonkajšej časti zvukovodu a slúži na ochranu kože pred infekciou a pred vodou. Zvukovod samotný má samočistiacu schopnosť, ušný maz sa každý deň posúva o kúsok smerom von z uška, čomu napomáha aj žuvanie. Preto nie je potrebné ho odstraňovať.

Čo je to mazová zátka

Mazová zátka je vlastne nahromadený ušný maz, ktorý spôsobí upchatie zvukovodu a pôsobí ako štupeľ. Vtedy už spôsobuje ťažkosti. Väčšinou sa dieťa sťažuje na pocit zaľahnutia v ušku, zhoršenie sluchu, tlak, svrbenie, niekedy bolesti uška, občas sa môžu objaviť aj závraty. Mazová zátka sa môže vytvoriť u detí so zvýšenou tvorbou ušného mazu, pri častom dráždení kože zvukovodu napr. vatovými tyčinkami, ale často aj u detí, ktoré nosia načúvacie aparáty.

Ako čistiť ušká

Keďže maz sa tvorí vo vonkajšej časti zvukovodu, čistenie uška vatovými tyčinkami často vedie práve k tomu, že maz sa zatláča smerom dozadu a hromadí sa pred bubienkom. Navyše pri opakovanom dráždení kože sa zvyšuje mazotvorba. Uško sa má čistiť len zvonka, to znamená len ušnica a vchod do zvukovodu. Nečistoty, ktoré vidíme jemne utrieme vlhkým uterákom alebo širokou vatovou tyčinkou. Ako prevencia vytvorenia mazovej zátky je možné do uška 2-3 krát za týždeň kvapnúť obyčajný neparfémovaný olej, ktorý maz zmäkčí. Vždy sa v lekárni treba informovať o zložení komerčne dostupných prípravkov na ušnú hygienu (ušné spreje), ktoré často obsahujú len morskú vodu a keďže maz je vo vode nerozpustný, tieto prípravky nie sú účinné. Navyše vyzrážanie solí môže viesť k stvrdnutiu mazu a tým k jeho ťažšiemu odstráneniu. V žiadnom prípade u detí nepoužívajte ušné sviečky, môže dôjsť k popáleniu kože zvukovodu alebo aj bubienka a pri rozsiahlejších popáleninách môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu sluchu!

Čo sa môže stať pri čistení uška vatovou tyčinkou:

–          hrozí poranenie kože zvukovodu a/alebo bubienka a následne zanesenie infekcie

–          mechanické dráždenie kože môže viesť ku chronickému zápalu kože zvukovodu

–          zatláčanie ušného mazu smerom k bubienku vedie k vytvoreniu mazovej zátky 

Ako ušný maz odstraňuje lekár

Vatovou štetôčkou – je to vlastne kúsok vaty namotaný na tenkom drôtiku, mäkký maz sa ňou dá bez problémov vyčistiť.

Výplach zvukovodu – robí sa veľkou striekačkou, v ktorej je voda zohriata na teplotu tela. Aplikuje sa do ucha tak, aby prúd vody obmyl mazovú zátku a tým ju vyplavil zo zvukovodu.

Pomocou inštrumentov – háčikom alebo pinzetou.

Ak sa nedá maz odstrániť ani na viac pokusov alebo sa dieťa príliš bráni, do uška sa vloží štráfik s parafínovým olejom, ktorý maz zmäkčí a pri následnej kontrole sa dá obyčajne bez väčších problémov odstrániť.