Pri narodení dieťaťa sú prítomné čuchové a čeľustné dutiny. Čelové a  a klinové  dutiny sa vyvíjajú až po narodení.Ich funkciou je odľahčenie  tvárovového  skeletu, podieľajú sa na tvorbe hlasu, produkujú hlien. Dôležité pre správnu funkciu prínosových dutín je, že v nich prebiehajú dva procesy, ventilácia a drenáž. Porucha týchto dvoch dejov vedie následne k zmenám, ktoré nakoniec výusťujú v zápalové ochorenie.

Nádcha-Rhinitis- Rinitída- je výraz ktorý sa používa pre zápalové postihnutie dutiny nosnej. Ale nosová dutina je v priamej náväznosti na systém prínosových dutín, preto dochádza väčšinou k postihnutiu obidvoch. Nádcha- Rhinitída sa častejšie používa pre popis stavu sliznice nosa a prínosových dutín pri vírusových infekciách horných dýchacích ciest.

Sinusitis-Sínusitída označuje bakteriálne zápalové postihnutie prínosových dutín . Postihnutie viacerých prínosových dutín označujeme termínom Polysinusitída. Pansinusitída je zápalové postihnutie všetkých prínosových dutín na jednej strane.

Hlavne u najmladších detí častejšie hovoríme o Rinosinusitíde, čím myslíme zápalové popstihnutie sliznice nosa a prínosých dutín.

Podľa dĺžky trvania hovoríme o akútnej- náhle vzniknutej sinusitíde – 3 dni až 3 týždne. Subakútna - menej náhla, trvanie 3 týždne až 3 mesiace. Chronická- zdĺhavá sinusitíta- viac ako tri mesiace. Recidivujúca, ak sa zopakuje 4 krát za rok.

Čo vyvoláva zápal prínosových dutín    


Zápaly sú vyvolané veľmi často vírusmi, baktériami a mykotickými infekciami. Ďalším dôvodom môže byť infekcia, ktorá sa šíri zo zubov, prienik infekcie cez trhliny a rany po úraze. Ďalej sú tu faktory, ktoré napomáhajú vzniku: alergické ochorenie, deformácie nosovej priehradky, porucha funkcie riasiniek sliznice dutín.

Dôležité pre správnu funkciu prínosových dutín je, že v nich prebiehajú dva procesy, ventilácia a drenáž. Ventilácia-prístup vzduchu do prínosových dutín je umožnená cez vývod prínosovej dutiny do nosovej dutiny. Prístup vzduchu k sliznici prínosovej dutiny je jednou z podmienkou jej správnej funkcie. Drenáž- odvádzanie sekrétu z prínosovej dutiny je druhou z podmienok pre správnu funkciu. Je umožnená prítomnosťou cílii- riasinek v sliznici. Odvádzanie sekrétu je usmerňované vždy smerom k prirodzenému vývodu z prínosovej dutiny.  Porucha týchto dvoch dejov vedie následne k zmenám, ktoré nakoniec výusťujú do zápalového ochorenia. Preto aj liečba je zameraná hlavne na obnovu pôvodných anatomických pomerov, ktoré tieto dva procesy umožňujú.

Ako sa náhle vzniknutý zápal prínosových dutín prejavuje

Dieťa má hnisavý výtok z nošteka, udáva bolesť hlavy,  teplota okolo 38,5 C trvá viac ako 3-4 dni. Celková slabosť, v dôsledku stekajúcich hlienov vzniká kašeľ. Tlaková bolesť v oblasti čela, oblasti nad čeľusťou. Bolesť v záhlaví. Dieťa je plačlivé, môže zvracať. Upchatie nosa a následne fufňavosť, koža okolo nozdier býva začervenaná a bolestivá v dôsledku častého utierania.

Stanovenie diagnózy

ORL špecialista po podrobnom odobratí anamnézy dôkladne dieťa vyšetrí. Odoberieme tampón z oblasti stredného nosového priechodu. Ten nám pomôže pri presnom stanovení vyvolávateľa, taktiež nám dá presnú odpoveď pri nastavení antibiotickej liečby. RTG snímka nie je nutná, pokiaľ anamnéza a vyšetrenie jasne ukazujú na zápal prínosových dutín. Realizujeme ho v prípade pretrvávajúch ťažkostí. Veľmi presné je zobrazenie pomocou počítačovej tomografie. Pristupujeme k nemu hlavne z dôvodov ujasnenia rozsahu zápalového procesu a anatomických pomerov, pri komplikáciách akútnych sinusitíd. Je nevyhnutné pre prípravu prípadného chirurgického zákroku.

Liečba spočíva v cielenej lokálnej a celkovej antibiotickej liečbe, aplikácii nosových kvapiek, mukolytík, antihistaminík, anemizácie sliznice nosa v oblasti vývodov prínosových dutín, dôslednej hygiene nosa, dostatočný prísun tekutín, analgetiká, antipyretiká, multivitamíny, kľudový režim, biolampa, v prípade, ak nie je teplota je vhodné suché teplo – Solux lampa. Niekedy pristupujeme u starších detí k punkcii (prepichovaniu) čeľustnej dutiny. Prevencia zápalu prínosových dutín je včasná liečba náhla vzniknutej nádchy.

Dif. dg. – o čom ešte môžeme uvažovať pri stanovovaní diagnózy

Cudzie teleso v nosových dutinách, hnisavé infekcie zubov, systémové ochorenie, poruchu funkcie riasiniek sliznice – mukoviscidóza, Kartagenerov syndróm. Mykotické infekcie môžu vzniknúť pri opakovanom užívaní antibiotík a ochoreniach, pri ktorých sa zhoršuje funkcia imunitného systému. Sú to onkologickí pacienti, pacienti po transplantáciách, HIV pozitívni pacienti. Príznaky pri týchto zápaloch sú obdobné ako pri zápaloch bakteriálneho pôvodu, ale neustupujú pri antibiotickej liečbe. Liečime ich pomocou antimykotickej liečby.

Sinobronchiálny syndróm

Je typický pre dojčatá a deti predškolského veku. Prejavuje sa iba nádchou a kašľom, hlavne v ranných hodinách, bez horúčok, bez bolestí v oblasti prínosových dutín, môže byť občasné krvácanie z nosa. Hlienovohnisavý sekrét, ktorý takmer trvalo steká do hltana je prehĺtaný, ale časť z neho môže dieťa vdýchnuť do priedušiek. Diagnózu stanovujeme po podrobnom odobratí anamnézy, dôkladnom vyšetrení ORL špecialistu, pneumológa a alergológa, RTG a vyšetrení prínosových dutína a pľúc. Liečba je cielená, zameraná na príčiny, ktoré daný stav vyvolali.

Dlhotrvajúci zápal prínosových dutín

U detí je zriedkavý, potihuje často čelustné a čuchové dutiny, menej čelové a klinové prínosové dutiny. Vzniká pri zanedbaní liečby alebo nesprávnej liečbe náhle vzniknutých zápalov. Ich vzniku napomáhajú spoluvyvolávajúce faktory ako alergia, imunodeficiencia, porucha funkcie riasiniek, infekcie, anatomické odchýlky nosa a prínosových dutín, úrazy prínosových dutín s nezvratným poškodením sliznice, ožarovanie. Liečba je konzervatívna, niekedy pristupujeme k endoskopickej chirurgickej liečbe. Hlavne sa zameriavame na odstránenie príčin, ktoré daný stav vyvolali.

Prognóza

Výskumy dokázali, že sliznica prínosových dutín má výraznú schopnosť regenerácie – znovuobnovenia a väčšina zápalových zmien je vratná do pôvodného stavu.

Komplikácie

Ak zápalový proces prestúpi hranice prínosových dutín, hovoríme o komplikácii. Šíri sa do blízkych, ale aj vzdialených orgánov.

Cystické rozšírenie prínosovej dutiny – mukokéla, kostné, očnicové, vnútrolebkové komplikácie, fokálna infekcia.

Nekomplikované zápaly prínosových dutín veľmi často úspešne vyliečime ambulantnou cestou, komplikácie vyžadujú hospitalizáciu a niektoré môžu ohrozovať dieťa priamo na živote.