Nos je tvorený pravou a ľavou časťou nosovej dutiny. Vnútornú (mediálnu) stenu nosovej dutiny tvorí nosová priehradka, jej bočná (laterálna) stena je členitá a tvoria ju nosové mušle. Bočná stena nosových dutín je pokrytá sliznicou bohato zásobenou krvnými cievami. Takáto anatómia nosa zabezpečuje to, aby sa vdychovaný vzduch v nose zvlhčil a ohrial. Keď má dieťa nádchu, zápal spôsobí, že cievy v nose sa rozšíria a sliznica opuchne. Toto sa deje prevažne na bočnej stene nosovej dutiny.

Ako pôsobia nosové kvapky

Nosové kvapky (tzv. nosové dekongestíva) obsahujú látky, ktoré spôsobia zúženie rozšírených ciev v nose a tým odpuchnutie sliznice. Po správnej aplikácii pôsobia rýchlo a to znamená pre dieťa okamžitú úľavu a uľahčenie dýchania.

Ako správne kvapkať do nosa

Vysvetlili sme si, čo sa deje v nose pri zápale a že najviac opuchnutá časť nosa je jeho bočná stena. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.

Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a vyčistíme, prípadne prepláchneme morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa. To isté opakujeme na druhej strane. Ako často kvapky kvapkáme, závisí od ťažkostí dieťaťa, ak je nos upchatý, aj 5-6 krát za deň.

Jeden druh kvapiek používame maximálne 7 dní, ak ťažkosti pretrvávajú, potom ich vymeníme za iný druh.

Kedy dať Pamycon

Pamycon je Framykoinový roztok, teda je to lokálne antibiotikum. Preto nemá význam ho do nosa aplikovať pri bežnej vírusovej nádche a čírych alebo bielych soplíkoch, ale len vtedy, keď sú soplíky zelené, čo znamená, že v nose sú pravdepodobne baktérie.

Pri každej nádche a soplíkoch platí odsávať, odsávať, odsávať a kvapkať do nosa! To je súčasne prevencia každého zápalu uška.