Jakubko stretol rezistentného pneumokoka vo veku 2 roky aj tri mesiace. Začalo sa to zapálenými prieduškami a antibiotikami. Po pár dňoch sa nám vrátili vysokánske teploty, to už som začala tušiť, že sa deje niečo zvláštne. Keďže však bol práve po jedných antibiotikách, lekárka sa rozhodla ďalšie zatiaľ nenasadiť. Až keby sa mi malý nezdal, mám ísť ešte večer na pohotovosť. ORL: „Tam vždy niečo nájdu“

Takže večer viac pre môj pokoj ako pre zhoršenie stavu sme išli na pohotovosť, na ORL odhalili začínajúci sa obojstranný zápal stredného ucha, dostali sme antibiotiká a vytešení sme sa vracali domov. Čakali sme, kedy antibiotiká konečne zaberú a teploty prestanú dosahovať 40 stupňov. V sobotu večer, teda minimálne 24 hodín po podaní prvých antibiotík, som opäť volala pohotovosť, kedy by tie antibiotiká mali zabrať.

Odpoveď – máme počkať až do 48 hodín od podania prvej dávky a boj s baktériou by mal byť vyhratý. V nedeľu to bolo ešte horšie, teplomer po odčítaní ukazoval 40,8 C. Opäť sme išli na pohotovosť a do nemocnice. Staršia milá pani doktorka nás najprv poslala na röntgen pľúc, ten ukázal obojstranný zápal pľúc (to len tak mimochodom, malý absolútne nekašlal) a potom ešte pre istotu na ORL. Tam si nás už rovno nechali. Jakubko začal dostávať iné antibiotiká, ráno sme absolvovali paracentézu – prepichnutie bubienka, ale hnis nezačal vytekať ani tak.

Potvrdili nám pneumokoka Až do piatka sme čakali na výsledky výteru z uška, potvrdil sa Streptococcus pneumoniae. Tak ešte v ten deň Kubko dostal pod narkózou (intubáciou) trubičky (ešte stále sme mali aj zápal pľúc, ale na ten zaberali antibiotiká). Zákrok zvládol Kubko výborne, dokonca hneď po prebratí NEMAL TEPLOTU, SLÁVA!!! Doc. Jakubíková (teraz už prof.), ktorá zákrok vykonala, povedala, že niečo také ešte nevidela. Kubko mal v bubienku hnis, ale už zgranulovaný, t.j. musel to tam mať strašne dlho, samo by to rozhodne nevytieklo.

V pondelok ráno sme sa tešili, už iba kontrolné odbery a ide sa domov. Ale predčasne. Teplota žiadna, zato sedimentácia 140 – rozpad tkaniva. Podozrenie na zápal mastoidov (výbežok za uchom). Takže opäť narkóza a CT, ktorý túto diagnózu potvrdil, nasadenie Cifi nu – jediné antibiotikum, ktoré zaberie proti streptokokovi (pozn. nevhodné pre deti do 18 rokov). Možné následky na pečeni alebo poškodenie sluchu (spôsobené infekciou) sme však veľmi neriešili. A plánovaný zákrok. Otvorenie a vyčistenie celého uška. Kubko bol na sále nekonečné tri hodiny… Bola to jeho tretia narkóza za jeden týždeň.

Našťastie Kubko zvládol zákrok fantasticky. Po prebratí sa posadil a zahlásil „cem ísť do skolky“ (pozn. škôlka na oddelení = miestnosť s hračkami). A v pondelok po 15 dňoch, troch narkózach a dvoch zákrokoch žiadna teplota a sedimentácia sa začala približovať normálnym hodnotám. Hneď ako sa krvné testy dostali do normálu, absolvovali sme očkovanie Prevenarom. Jakubko opakovane trpí na zápaly ušiek (súvisí to s jeho imunitou), takmer vždy po soplíkoch, teraz však viem že nám antibiotiká zaberú a zápal uška znamená len to, že sme týždeň doma.

Počula som aj názor detskej lekárky, ktorá zahlásila, že „odkedy je vakcína, tak laboratóriá diagnostikujú iba samý Streptococcus pneumoniae“… Túto informáciu potvrdia aj na detskom ORL, s koľkými prípadmi sa stretávajú a že je toho viac a viac a nie s takým dobrým koncom (nemáme žiadne poškodenie sluchu).

Pani Zuzana z Bratislavy